top of page
  • Ediyta

You – Me – Oui - Let the journey begin

Fashion

Outfit

Details

Full outfit

bag and shoes

Do you know this feeling when you’ve been waiting for something for so long and finally in the moment it happens, you don’t really know what to say? You feel extremely happy and excited but at the same time a bit nervous and insecure? So this is me right now.


I’ve been thinking about having a blog for years. Literally for years. But there was always something that would make me postpone the final decision of starting a blog every time I was really close to it. Let’s say, I’ve been waiting for a better moment. After a while, I have realised, that better moment will never come and I will always make other excuses. Last week, after a conversation with my close friend from back home, I set up my own internal deadline. 2.03.2018.

And today is the day!


My name is Edyta and this is my first blog post.


To begin with, let me show you one of the outfits from my trip to Marseille last month. Very simple, but I hope you like my cobalt berèt!


T-shirt – Topshop

Trousers – GAP

Coat – Primark

Shoes – Zara

Bandana – Pull&Bear

Bag – Ralph Lauren

Beret - Primark


-----


Znacie to uczucie kiedy czekacie na coś bardzo długo i kiedy w końcu to dostajecie, nagle nie wiecie co powiedzieć? To uczucie, kiedy jesteście bardzo szczęśliwi i podekscytowani, a zarazem boicie się i nie czujecie sie do końca pewnie? To właśnie ja w tym momencie.


Myślałam o założeniu bloga przez lata. Dosłownie lata. Jednak zawsze na mojej drodze było coś, co sprawiało, że odkładałam decyzje o starcie na później. Powiedzmy, że czekałam na lepszy moment. Po pewnym czasie, zorientowałam się, że lepszy moment nigdy nie nadejdzie, a ja skończę na wymyślaniu coraz to nowych wymówek. W poprzednim tygodniu, po rozmowie z moja przyjaciółka z Polski, wyznaczyłam sobie własna datę rozpoczęcia bloga. 2.03.2018.

I oto nadszedł ten dzień!


Nazywam sie Edyta, a to jest mój pierwszy wpis na blogu.


Na poczatku, chciałabym Wam pokazać jeden z outfitów z mojej podróży do Marsylii w zeszłym miesiacu. Bardzo prosty i nieskomplikowany, jednak mam nadzieję, że spodoba Wam się mój kobaltowy beret.


T-shirt – Topshop

Spodnie – GAP

Plaszcz – Primark

Buty – Zara

Bandana – Pull&Bear

Torebka – Ralph Lauren

Beret - Primark


 

bottom of page