top of page
  • Ediyta

The truth about being happy


Three days ago, I came to Poland to celebrate Easter with my family. Yesterday, when I was waiting for my little sister, I went to Empik to check out some books. Immediately, I paid attention to one pink cover. “Hmm, that’s a nice design” – I thought to myself. I looked at the title, and big, purple letters proudly presented the caption “God in the city”. Interesting. I think, I’ve already seen that before. Suddenly, I’ve realized that the best friend of my older sister, Ola, was reading that book during our holidays in Bali last year. Of course! I opened the book to a random page, giving myself a condition – if you see something interesting, you are allowed to buy it. It’s Easter and maybe it’s the best time to become a better person – I told to myself. Surprisingly, I opened the book on the page with a quote on it. I smiled, because I have this weird sympathy towards quotes. It’s just difficult not to see them, often written with different fonts. I started reading and after a few minutes I realized that I read the whole page. That text really moved my heart. The quote was explaining that nobody’s perfect, we all have our bad days but we all deserve to be happy. And the best recipe for happiness is being grateful even for the smallest things in life. I felt like I just got the unexpected answer for the long-asked question. I got the answer that I knew before, however, someone finally put it into words.


The author of the book wrote, that the quote comes from Pope Francis’ Christmas message in 2016. However, after further research, I found out, that the real author is the Portuguese poet Fernando Pessoa.


Yesterday’s quote has not only inspired me to buy the book, but also to write this post.


I hope you all will have a great Easter, and the text below will add some optimism and colour to your lives.


“You may have flaws, live anxious, and sometimes get angry, but never forget that your life is the biggest company in the world. And you can keep it from going bankrupt.

There are many people who need, admire and cheer for you.

I wish that you always remember that being happy is not having a sky without storms, paths without accidents, work without fatigue, relationships without disappointments.

Being happy is finding strength in forgiveness, hope in battles, security in fear, love in disagreements.

Being happy is not only appreciating the smiles, but reflecting on the sadness.

It is not just celebrating the success, but also learning lessons in failures.

Not only having joy in applause, but finding joy in anonymity.

Being happy is recognizing that life is worth living, despite all the challenges, misunderstandings and periods of crisis.

Being happy is no longer being a victim of the problems and becoming an author of history itself. It is crossing deserts outside of yourself, but being able to find an oasis in the secret of your soul.

It is thanking God every morning for the miracle of life.

Being happy is not being afraid of your own feelings. It’s knowing how to talk to yourself.

It’s the courage to hear a “No” and be confident enough to receive criticism, although sometimes untrue.

Being happy is to let the child living within us to live free, happy and simple.

It is having the needed maturity to say “I was wrong”.

It is having the essential courage to say “forgive me”.

It is having the indispensable sensibility to say “I need you”.

It is being able to say “I love you”.

It is having the humility of receptivity.

I want life to be a hotbed of opportunities and that you be happy. And when you go astray, start again. This way, you will find that being happy is not having a perfect life, but using tears to irrigate tolerance. Using losses to refine patience. Using failures to reach prayer. Using obstacles to open the windows of intelligence.

Never give up hope.

Never give up the people you love.

Never give up on being happy, because life is a no-miss obstacle, even if it gives you dozens of reasons to demonstrate the contrary.

Stones on the way? I keep them all … One day I’ll build a castle!

-----

Od 3 dni jestem w Polsce. Wczoraj, czekajac na młodsza siostrę, weszłam do Empiku, a tam od razu mój wzrok przykuła pewna różowa okładka. “Hmm, ładny design” – pomyślałam. Spojrzałam na tytuł, a tam fioletowe litery wskazywały napis “Bóg w Wielkim Mieście”. Chyba już to gdzieś widziałam. Po chwili namysłu, przypomniała mi się Ola, przyjaciółka mojej starszej siostry, u której dostrzegłam tę ksiażkę rok temu, podczas naszych wspólnych wakacji na Bali. No tak, wszystko jasne. Otworzyłam ksiażkę na jednej z pierwszych stron, stawiajac sobie pewien warunek – ok, jeśli zauważę jakiś ciekawy fragment, kupię ja, w końcu sa święta Wielkanocne, może czas się nawrócić – powiedziałam sama do siebie. Los chciał, że była to strona 20, na której autorka zamieściła pewien cytat, na który od razu zwróciłam uwagę. Ucieszyłam się, bo akurat lubię cytaty, zazwyczaj sa pisane pogrubiona czcionka, mniejsza lub wieksza, po prostu nie da się ich niezauważyć. Zaczęłam więc czytać i po chwili zorientowałam się, że przeczytałam cała stronę. Ku mojemu zdziwieniu, tekst naprawdę trafił do mojego serca. Fragment mówił o tym, że nikt nie jest perfekcyjny, wszyscy napotykamy różne trudności, a kwintesencja życia jest radość z rzeczy na pozór oczywistych oraz umiejętność docenienia ich. Poczułam, że właśnie ktoś podarował mi odpowiedź na dawno zadawane pytanie. Dostałam odpowiedź, która od dawna już znałam głęboko w sercu, jednak w końcu ktoś ujał to w słowa.


Sprawdziłam, skad pochodzi tekst. Autorka napisała, że sa to “życzenia św. Franciszka na 2016 rok”, jednak po dalszej weryfikacji, dowiedziałam się, że tekst należy do portugalskiego poety Fernando Pessoa.


Wczorajszy fragment nie tylko sprawił, że kupiłam ksiażkę “Bóg w Wielkim Mieście”, ale również zainspirował mnie do napisania tego posta.


Mam nadzieję, że wszyscy będziecie mieć udane Święta Wielkanocne, a ten tekst doda Wam pogody ducha oraz sprawi, że Wasze życie stanie się bardziej kolorowe.


“Możesz mieć wady, być lękliwy i czasem poirytowany, ale nie zapominaj, że Twoje życie jest największym przedsiębiorstwem świata.Tylko Ty możesz zapobiec jego fiasku.

Wielu Cię ceni, podziwia Cię i Cię kocha. Chciałbym, żebyś pamiętał, że być szczęśliwym, to nie znaczy mieć niebo bez burzy, drogę bez wypadków drogowych, pracę bez wysiłku, relacje bez rozczarowań.

Być szczęśliwym to znaleźć siłę w przebaczaniu, nadzieję w walkach, bezpieczeństwo na scenie strachu, miłość w niezgodzie.

Być szczęśliwym nie znaczy tylko doceniać uśmiech, ale też zastanawiać się nad smutkiem. To nie tylko świętowanie sukcesów, lecz także uczenie się na błędach. To nie tylko czucie radości pośród aplauzów, ale bycie radosnym anonimowo.

Być szczęśliwym to uznać, że warto żyć, pomimo wszelakich wyzwań, nieporozumień i kryzysów.

Być szczęśliwym to nie fatum losu, ale zdobywanie przez tych, którzy potrafią podróżować wewnątrz siebie samego.

Być szczęśliwym to przestać czuć się ofiarą problemów, a stać się bohaterem własnej historii. To przemierzać pustynie w głębi siebie, umiejąc jednak odnaleźć oazę w zakamarkach swojej duszy.

To każdego ranka dziękować Bogu za cud życia.

Być szczęśliwym to nie bać się własnych uczuć.

To potrafić mówić o sobie.

To mieć odwagę usłyszeć „Nie”.

To czuć się bezpiecznie, przyjmując krytykę, nawet jeśli niesłuszną.

To całować dzieci, przytulać rodziców, przeżywać poetyckie chwile z przyjaciółmi, nawet jeśli nas ranią.

Być szczęśliwym to pozwolić, by stworzenie, które jest wewnątrz nas, żyło w wolności, radości i prostocie.

To być tak dojrzałym, by móc powiedzieć: „Pomyliłem się”.

To być tak odważnym, by powiedzieć: „Przebacz mi”.

To mieć taką wrażliwość, by wyznać: „Potrzebuję cię”.

To potrafić mówić: „Kocham cię”.

Niech Twoje życie stanie się ogrodem okazji, by być szczęśliwym…

Abyś w Twoich wiosnach był miłośnikiem radości.

Abyś w Twoich zimach był przyjacielem mądrości.

A kiedy pomylisz drogę, abyś zaczynał od nowa.

Bo tak będziesz miał większą pasję życia.

I odkryjesz, że być szczęśliwym to nie znaczy mieć perfekcyjne życie.

Ale używać łez, by nawadniać tolerancję.

Używać przegranych, by doskonalić cierpliwość.

Używać błędów, by rzeźbić duchowy pokój.

Używać bólu, by kamienować upodobanie.

Używać przeszkód, by otwierać okna intelektu.

Nigdy nie przestawaj…

Nigdy nie rezygnuj z ludzi, których kochasz.

Nigdy nie rezygnuj ze szczęścia, bo życie jest niewiarygodnym spektaklem!”

bottom of page